×
Yukarı Çık

HAKKIMIZDA

       Alın Terinin İlmek İlmek Deri İle Buluştuğu Nokta;

                                        Çetinkaya Deri

Deri..

İnsanlık tarihi kadar eski… Günümüzde de değerinden kaybetmeyerek, günlük hayatımızdaki yerini koruyor. Biz de yüzyıllardır devam eden bu aşk hikayesinin Çetinkaya Deri Fabrikasındaki yerini  anlatacağız. Alın terinin ilmek ilmek deri ile buluştuğu nokta Çetinkaya Deri Fabrikası 1982 yılında kuruldu.. Zeytinburnu’nda mütevazı ama büyük hayallerle başlayan serüvenimiz, bugün 77 kişilik uzman ekibimizle 10.000 m2 teknolojik fabrikamızdan 20 ülkeye yaptığımız ihracatla devam ediyor.

Fabrikamız deri tutkunları için altın çağını yaşıyor. Hemen hemen her rengiyle pek çok markanın koleksiyonunu süsleyen deri ürünlerimiz, kaliteyi estetikle buluşturuyor. İmalatımızda kuzu, koyun, ve diğer küçükbaş hayvan derileri yüksek kalitede işlenmektedir.

‘’DERİDE İDDİALIYIZ..ÇÜNKÜ; KALİTELİ ÜRETİMİN BİLİNCİNDEYİZ. PROFESYONEL BİR KADROYA SAHİBİZ. SÜREKLİ YENİLENEN VE GİDEREK ARTAN ZENGİN BİR ÜRÜN YELPAZEMİZ VAR. MODAYI YAKINDAN TAKİP EDİYOR, ÜRETİMİMİZİ BUNA GÖRE YÖNLENDİRİYORUZ. VE EN ÖNEMLİSİ SON TEKNOLOJİ İLE ÜRETİLMİŞ SEKTÖREL EKİPMANLARI KULLANIYORUZ.’’

ARGE çalışmalarımız alanının en iyi uzman ekibiyle, müşterilerin talep ettikleri ürünler en hızlı ve kaliteli bir şekilde tedarik edilmektedir. Fabrikamıza işlenmek üzere gelen tüm ham deriler uzman ekibimiz tarafından tek tek seçilmektedir.

İşlemlerimiz sırasında, insan sağlığına ve doğaya zararlı işlemlerden şiddetle kaçınıyoruz. Ürünlerimize düzenli olarak Formaldehit, AZO ve Krom Altı testleri uyguluyoruz. Çalışanlarımızı enerji verimliliği ve çevre temizliği konusunda  bilinçlendiriyoruz. Fabrikamızda insan sağlığına ve doğaya zararlı kimyasallar kullanmıyoruz. Atıklarımızı arıtarak doğaya geri kazandırıyoruz. İnsan sağlığının ve doğanın korunmasının en büyük değer olduğunu biliyoruz. Gelecek nesillerimize yaşanabilir bir doğa bırakmak için azami özen gösteriyoruz.

Fabrikalarımıza gelen bu deriler önce ıslatma dediğimiz yöntemle, ağaç fiber ya da metal pervane ya da dolaplarda yıkanarak kan, gaita ve pisliklerden arındırılır. Derinin et tarafındaki et parçacıkları teknolojik makinelerde temizlenir. Yünler uzaklaştırılarak veya belirli bir seviyeye indirilerek bu yünlerin tekstilde kullanılması sağlanır.

Daha sonra sırayla deride bulunan ham yağın uzaklaştırılması ve pikle dediğimiz yöntemle bakterilerin zarar veremeyeceği hale getirilir. 3-5 gün bu aşamada bekletilen deriler yine pervane, dolap ya da mikser gibi makinelerde indirgenmiş krom madeni ve çeşitli tabaklama kimyasalları ile tabaklanarak dışarıdan gelecek her türlü bakteri , virüs, su gibi dış zararlardan etkilenmeyecek ve kokmayacak hale getirilir. Burada da 3-5 gün dinlendirilen deriler, makinelerde ya da doğal ortamda kurutulur.

Medikal özellik taşıması gereken derilerde bu amaçlara yönelik kimyasallar kullanılır, krom gibi ağır metaller kullanılmaz. Kurutulan deriler  tarama, ütüleme, kırpma, yumuşatma, et tarafının temizlenmesi amacıyla mekanik ve teknolojik makinelerde işleme tabii tutulur. Daha sonra tekrar ıslatılan deriler amaçlarına ve kullanım alanlarına göre yağlanır ve boyanırlar. Tekrar kurutulan deriler yine çeşitli makinelerden geçirilerek yarı mamul halini alır. Bu yöntemlerle zor yolculuğunu tamamlayan deriler, konfeksiyon, kuyumculuk ve ayakkabı fabrikalarındaki usta ellere teslim edilerek mağaza vitrinlerindeki ve hayatımızdaki yerlerini alırlar.

İstanbul Zeytinburnu’nda yola çıkan ürünlerimiz, Avrupa, Ortadoğu, ve Uzakdoğu’nun en büyük ayakkabı ve çanta markalarının deri ihtiyaçlarını karşılıyor. Müşterilerimizle her yıl ulusal ve uluslararası fuarlarda sezon ürünlerimizi tanıtmak üzere buluşuyoruz.Fabrikamız ileri teknoloji makineleriyle kürk sektöründe de farklı ve yenilikçi bir yüzü olarak; uzman ekibi ve tecrübesi çalışmalarına devam etmektedir. Yerli ve yabancı müşterilerinin güvenilir ve güçlü kürk tedarikçisi olarak faaliyet göstermektedir.